Na výroční schůzi 10. 12. 1982 požádal o uvolnění z funkce velitele Fr. Manek. Jeho žádosti je vyhověno a na jeho místo je zvolen Josef Menšík. Na této výroční schůzi přichází s dlouho debatovaným návrhem předseda Fr. Dohnal. Jedná se o nadstavbu zbrojnice, kde by měly vzniknout prostory pro spolkovou činnost a uložení výstroje a písemností. Bylo navrženo jednat o zhotovení plánů, stanovení předběžného data započetí nadstavby a zajištění financí. Věc bude předmětem jednání mnoha následných schůzí.
V r. 1983 je provedeno námětové okrskové cvičení na naši farmu s dálkovou dodávkou vody - stroj stroji. Toho roku se koná 9 výborových a 3 členské schůze. Je vyhověno žádosti mladých hudebníků, kteří požádali, aby směli hrát pod hlavičkou naší základní organizace. Sbor se tak stává zřizovatelem hudby, z čehož vyplývají v budoucnu časté problémy.
V r. 1984 jsou na zbrojnici vyměněna okna a je obílena věž. Sbor se podílí na zásahu při velkém požáru v Loučce na farmě JZD Poličná, požárníci z širokého okolí zde zdolávají požár celou noc. Za tuto pomoc JZD Poličná přípisem sboru děkuje a poukazuje 1000 Kčs.
Sbor usiluje o získání vhodného automobilu, nejlépe zn. AVIA. Velitel sboru je zvolen za člena okresního výboru ČSPO. Členové sboru se aktivně podílejí na všech akcích pořádaných v obci. Je to při pokládání obrubníků a dlažby, při opravě kaple, terénních úprav u mateřské školy atd. Za tuto pomoc děkuje sboru předseda MNV Jar. Vozák. Tajemník MNV seznamuje členy sboru se situací kolem plánované nadstavby zbrojnice. Ta má být zahrnuta do plánu v letech 1987-88. Ještě předtím bude nutné vyjádření odborného znalce - statika. K ohledání stavby z hlediska její statiky je přizván ing. Daněk z Opavy. Finanční příslib na nadstavbu činí zhruba 500 000 Kčs.
Zásluhou obětavosti členky výboru A. Hrabovské se úspěšně rozbíhá práce s mládeží a je ustaveno soutěžní družstvo žen. To se již podruhé účastní okrskové soutěže.
V r. 1986 jsme na poslední cestě doprovodili br. Bedřicha Šnajdra, dlouholetého pracovníka a funkcionáře sboru. Sbor věnuje při příležitosti pohřbu věnec a na přání pozůstalých provede přemístění zemřelého do kostela a na hřbitov a čestnou stráž.
Vedení "Kroniky sboru" předává br. T. Haša br. Fr. Dohnalovi. Na výroční schůzi jsou předány členům nové členské průkazy. Sbor pořizuje vůz AVIA 30 prodloužený valník. O V přislíbil, že vůz půjde do GO, kde dojde k výměně rámu za normální. Při sboru je zřízeno PSCO. Ti mají cvičení a vlastní soutěž v Podlesí na hřišti.
Zbrojířem je již několik let Jar. Menšík. Po něm přebírá tuto zodpovědnou službu Josef Večeřa. Družstvo mladých požárníků se účastní soutěže Hra Plamen. Josef Večeřa veze Avii do Pardubic, kde ji předává do výměnného fondu a přebírá jinou opravenou.
Družstvo sboru se účastní námětového cvičení v Kelči. Cvičení v Komárovicích ukázalo, jakým způsobem se cvičení připravovat nemá.
Sboru je od MNV nabídnuta místnost pro uložení písemností a výstroje, která se uvolnila po přestěhování knihovny do školy. Protože zde delší dobu tekl radiátor, podlaha v místnosti byla zcela zničená. Pro nedostatek suchých desek se od opravy místnosti upustilo.
Na výroční schůzi 29.11.1987 proběhly kromě jiných organizačních záležitostí volby nového výboru. Došlo k předání čestných uznání a medailí za věrnost a za příkladnou práci. Za OV byl přítomen Jan Filgas. Br. Haša předává řídícímu výroční schůze Fr. Mankovi kroniku sboru a knihy jednatelských zápisů. Byli zvoleni noví členové výboru. Ti na své ustavující schůzi zvolili předsedou sboru Fr. Manka, dalšími členy výboru jsou: Fr. Dohnal - kronikář, Kopřiva - pokladník, Fr. Plesník - preventista, Josef Menšík - velitel, Josef Večeřa - jednatel, Zdeněk Vacula - zbrojíř, Zdeněk Neradil - místopředseda, Mir. Gerla - organizační referent, St. Adamík - referent mládeže, A. Hrabovská - referentka mládeže, Dagmar Neradilová - referentka žen, St. Hadaš - referent CO, St. Plesník - propag. referent - nástěnkář. Členy revizní komise jsou: Fr. Valuch, Jar. Sváček, Ar. Rimák.
Do ustavující schůze se dostavili v průběhu jednání předseda MNV Josef Gerla a předseda NF Josef Dobeš. Poděkovali za dosavadní práci a popřáli nově zvoleným členům výboru hodně zdaru v jejich práci.
Sbor navštěvuje své jubilující členy br. Teodora Hašu při příležitosti 80tin a 50tin br. Dohnala. Členství ve sboru toho roku mají: br. Jar. Sváček 40 let, br. Dobeš a Pavel Kubeša 30 let.
Na plesu požárníků hraje Zašovanka. 4 bratři se účastní okresní konference v Podlesí, kde obdržel vysoké svazové vyznamenání br. T. Haša. Pro členky a manželky sbor poprvé pořádá MDŽ s hudbou.
V akci "Z" sbor čistí prostor pod mosty na návsi, kde nebylo možné použití mechanizace. Zhotovení plánů na přestavbu zbrojnice je zadáno Agrostavu ve Val. Meziříčí. Stavění a kácení máje pořádané sborem nepřináší žádný finanční efekt a je uvažováno o upuštění od pořádání této akce.
Soutěž Plamen probíhá v Kelci, soutěž požárních mužstev v Policích.
Výroční schůze 8. ledna 1989 se účastní jen 58 členů a 7 hostů. Strojníkem je zvolen br. St. Adamík. Za OV se dostavil Arnošt Orel z Kelče.
V zimním období pořádá sbor ples a besedu nad kronikou sboru. Na oslavách MDŽ jsou ženám předány kytice karafiátů.
Okrskové soutěže dvou okrsků pořádané ve Mlýně se účastní 18 mužstev a 2 družstva žen. Mladí požárníci se účastní soutěže Plamen v Kelci.
Pohřbu někdejšího jednatele a dlouholetého člena br. Jana Bartošíka 18. 5. 1989 se sbor účastní v hojném počtu.11 členů sboru se účastní zájezdu do požárnického muzea v Přibyslavi, který pořádal kelečský okrsek.
V říjnu je vysláno naše družstvo PSCO na soutěž do Prostřední Bečvy. Jedno družstvo je vysláno na okrskové námětové cvičení v Choryni.
27. října jsme se rozloučili s dlouholetým členem a jednatelem sboru Josefem Hrabovským. Ten byl 14 let jednatelem. Byl zakoupen pohřební věnec, proveden doprovod čestné stráže a ostatních bratrů při smutečním obřadu. Na hřbitově se se zesnulým rozloučil za sbor br. Jaroslav Hadaš.
V listopadu se dva bratři zúčastnili zájezdu do Říma ke kanonizaci sv. Anežky České. Po návratu ze zájezdu se konala beseda s účastníky.
Po sametové revoluci dochází k významným změnám, zejména na úřadech. Pro sbor to znamená odložení přestavby zbrojnice. Nejprve je vše pouze odloženo do voleb v příštím roce. Po volbách se většině členů přestavba zdá nemožná vzhledem k blížícím se oslavám 90 let. Na jaře 1991 je na členské schůzi rozhodnuto zbrojnici vyspravit, vybílit a opatřit nátěry, aby byla na oslavy v dokonalém pořádku.
Na přípravu oslav jsou vytvořeny čtyři skupiny přípravného výboru oslav. Byly to: stavební s vedoucím br. Kettnerem, technická a materiální včele s Mir. Menšíkem, kulturní a organizační s Arnoštem Bartošíkem a zpracování zprávy s Jar. Hadašem. Ke každé skupině jsou přiděleni tři členové výboru. Ne každý bohužel pochopil a pomohl, takže mnohdy zůstalo jen při slibu.
Hlavním dnem oslav byla neděle, kdy se konala Mše svatá před kaplí, po ní slavnostní schůze, pak společný oběd pro všechny přítomné. Odpoledne proběhlo námětové cvičení kelečského okrsku. Pro zpestření programu zasáhli mladí hasiči se starou ruční stříkačkou. Bratři z Choryně se dostavili se svojí starou čtyřkolovou ruční stříkačkou. Díky pěknému počasí se akce vydařila. Po dobu oslav byla ve zbrojnici výstava ze života sboru ve formě fotografií, knih zápisů, zakládající listiny a dalších dokumentů k nahlédnutí. Stěny zbrojnice byly vyzdobeny dobovými plakáty a starou výzbrojí.
Poděkování za pomoc při zajišťování oslav patří obecnímu zastupitelstvu, především pak panu starostovi Václavu Sváčkovi. Téhož roku pořádaná hodová zábava proběhla se slabou účastí.